Rádce

V této kategorii nejsou žádné produkty.

 Vítáme Vás na našem E-shopu.

Zde bychom Vám rádi přiblíži podle čeho si vybírat jaký komplet či jednotlivé komponenty, tak aby byly vhodné přímo pro Vaše použití.

 

Výběr přijímače:

Zvažte, jestli vám stačí přístroj jen pro příjem volných (FTA) programů nebo budete potřebovat o něco dražší model, který je buď vybaven vestavěným dekodérem, nebo má sloty CI pro vložení libovolného modulu, nebo oboje.
Příjemnou a užitečnou službou digitálního vysílání je EPG  (elektronický programový průvodce). Poskytuje informace jak o aktuálně vysílaných pořadech, tak i televizní program na několik dní dopředu. 
Pokud máte starší televizor, který nemá konektory SCART nebo CINCH, pořiďte si satelitní přijímač s vestavěným UHF modulátorem. Ten vám umožní naladění signálu z přijímače na TV v pásmu 21.-69.K. Stačí k tomu pouhé propojení koaxiálním kabelem do anténního vstupu. Ne všechny přijímače, ale tuto funkci mají. Proto se nenechte zmást, když přijímač obsahuje anténní výstup, ten často slouží jen jako rozbočení signálu z antény.
Pokud plánujete příjem televizního vysílání ve vysokém rozlišení HDTV, tak si musíte pořídit satelitní přijímač, který toto podporuje. Měl by mimo jiné obsahovat i HDMI konektor k propojení s HD Ready nebo Full HD televizory.

Jednoduchý satelitní přijímač
Nejlevnější varianta. Je vybaven jedním tunerem, což znamená, že umožňuje v jeden okamžik sledovat pouze jeden televizní (rozhlasový) program. Je vybaven minimálně jedním SCART konektorem. Samozřejmě je lepší, když má přístroj více výstupů. Pokud má i druhý SCART,  můžete díky němu propojit další zařízení jako je video, DVD, …nahrávat však můžete pouze to samé, co sledujete v televizi.

Jednoduchý satelitní přijímač s RF modulátorem
Většinou je o něco dražší než předchozí verze. Navíc obsahuje vestavěný modulátor, díky kterému můžete připojit i starší televizory (např. Tesla Color), které nemají SCART ani žádný z dalších konektorů, kterými je set-top-box vybaven. K připojení vám pak postačí pouhý koaxiální kabel a anténní vstup na TV.

Dvoutunerový satelitní přijímač
Cena je již významně vyšší než u předchozích modelů. Přijímač obsahuje dva tunery díky kterým můžete připojit externí záznamové zařízení (video, dvd rekordér, Ext. HDD) a nahrávat na něj odlišný program než zrovna sledujete na televizi.

Kombo DVB-T/S
Umožňuje skloubit pozemní digitální příjem se satelitním. Využijete tak výhody obou technologií a nepřijdete o žádny televizní kanál. Je to elegantnější řešení než mít obě tato zařízení zvlášť a přepojovat mezi nimi. Kombo umožňuje uložit, seřadit a sledovat televizní kanály bez ohledu na to, zda je přijímáte z družice nebo ze země.
 

Co můžete najít v popisu satelitního přijímače:


Počty předvoleb - udává počet programů, které můžeme uložit do přijímače.


SCART
SCART – zjistěte, zda má přístroj zásuvky SCART a kolik. Slouží k propojení s TV, videem, …
 


 




CINCHCINCH – zásuvky audio výstupu CINCH se hodí pro propojení s hifi věží (případně výstup DD Digital pro domácí kino)


 




UHF
UHF - modulátor. Možnost naladění satelitu na TV v pásmu 21.-69.K. UHF modulátor je využíván zejména k připojení starších televizorů, které nemají konektor SCART nebo CINCH.



DiSEqC
- slouží k přepínání signálů z několika konvertorů. Běžně je podporováno přepínání dvou až čtyř družic (konvertorů). Signály DiSEqC slouží i k ovládání přídavného natáčecího zařízení. Pro obsluhu a využití natáčecího zařízení je však nutné, aby měl přijímač DiSEqC ve verzi 1.2.


EPG - elektronický programový průvodce - informace o vysílaných pořadech.

Vestavěný dekodér – pokud nebudete chtít přijímat pouze FTA programy, budete potřebovat dekodér (u nás většinou Cryptoworks). Některé přijímače mají navíc další sloty pro doplnění o dekódovací moduly pro příjem dalších kódovaných programů.


CI SlotyCI Sloty - rozhraní, do kterých vkládáme externí modul, který nám ve spojistosti s patřičnou dekódovací kartou umožní sledovat objednané placené programy.


CryptoWorks
- pokud uvažujete o příjmu českých programů, vyberte model s vestavěným dekodérem CryptoWorks.


K propojení HD set-top-boxu s HD zobrazovacím zařízením je vhodné využít konektor a kabel HDMI. Kabel HDMI přenáší obraz i zvuk. Je plně digitální, takže odpadá nutnost převádět signál na analogový a zase zpátky na digitální. Data se přenáší v nekomprimované podobě což má pozitivní vliv na kvalitu a rychlost. Zvládá přenos dat až 5 Gb/s což bohatě stačí pro HDTV (2,2 Gb/s)
 

 

 

Pozor!!!

Ne každý satelitní přijímač, který má HDMI výstup je schopen zobrazit kanály vysilané v HD kvalitě.

 

 

 

Výběr satelitní antény:

Pro naše zeměpisné podmínky a pro příjem Českých programů je dostačují parabolické anténa o rozměra 60cm. Obecně Však platí pravidlo čím větší průměr satelitní antény tím menší ztráty při přenosu signálu.

Proto Vám doporučujeme z vlastních zkušeností volit při koupi parabolické antény o rozměru 80cm. Ano můžete nyní nmítnout proč tedy prodáváme satelitní komplety i s menšími parabolickými anténami. Nato mám pro Vás pouze jedinou odpověď a tou je cena. Čím menší parabolická anténa tím je samozřejmě celý komplet o něco málo levnější.

 

Výběr konvertoru:

Konvertor je vlastní přijímací zařízení umístěné na konci satelitní antény. Rozdělu je se dle toho pro kolik účastníků bude použit a podle toho z kolika satelitních vysílačů budeme přijímat satelitní signál. Dnešní konvertory až na vyjímky jsou schopny nám přijímat jak klasický SD signál ta HD.

Existují konvertory pro příjem z jedné satelitní družice pro:

jednoho uživatele - v praxi označováno Singl

dva uživatele - v praxi označováno Twin

čtyři uživatele - v praxi označováno Quad

osm uživatelů - v praxi označováno Octo

 

Dále pak existují konvertory pro příjem ze dvou družic, které se nazívají Monoblock a to ve variantách pro jednoho, dva a čtyři účastníky.

 

Doporučujeme před koupí konvertoru rozmyslet čeho chceme ve výsletku dosáhnout ať již nyní či do budoucna.